Mi a hiperglikémia?
A vércukornak a normálisnál, ill. a kívántnál magasabb szintje: éhgyomorra és étkezések előtt a 7 mmol/l feletti, étkezés után a 9 mmol/l feletti vércukorszint.
Melyek a hiperglikémia tünetei?
A hiperglikémia sokszor semmilyen tünettel nem jár, de 15 mmol/l feletti vércukornál szájszárazság, szomjazás, fokozott vizelés, acetonos lehelet léphet fel, főként 1-es típusú cukorbetegeknél.
Az állapot súlyosbodásával kifejlődhet a hiperglikémiás ketoacidózisos kóma, elsősorban abszolút inzulinhiány esetén, azaz 1-es típusú cukorbetegeknél. Ez súlyos, életveszélyes állapot, amelynél a 25–30 mmol/l-es szintet meghaladó vércukorhoz a szervezet vegyhatását savas irányba toló ketontestek felszaporodása társul, és egyidejűleg eszméletvesztés is felléphet. Jellemzői még: a szapora, mély légzés, az erősen acetonos lehelet, a meleg, piros bőrszín. Idősebb 2-es típusú cukorbetegeknél súlyos, lázas megbetegedésekhez társulhat. Minden esetben azonnal gyógyintézeti ellátás szükséges.
Mi a teendő hiperglikémiás rosszullét esetén?
A kiváltó ok megszüntetése. Amennyiben a vércukorcsökkentő tabletta elhagyása, az inzulininjekció kihagyása miatt lép fel, a gyógyszer újraszedése, ill. a vércukor 10 mmol/l-es szint alá csökkenéséig kis adagban javasolt gyorshatású inzulin alkalmazása, mely legtöbb esetben orvosi beavatkozást jelent. Fontos tudni, hogy inzulinpumpa-kezelés esetén a tű vagy a szerelék eltömődése miatt viszonylag gyakran fejlődhet ki hiperglikémiás, ketoacidózissal társult állapot. Ilyenkor azonnali szerelék cserére, ill. átmenetileg injekcióban történő ultragyors hatású inzulin adagolására van szükség.