Mi a hipoglikémia?
Hipoglikémia alatt a vércukor túlzottan alacsony szintre – 3 mmol/l alá – történő csökkenését értjük, mely törvényszerű velejárója az inzulinkezelésnek és a szulfanilurea típusú tabletták alkalmazásának de fokozott testmozgás és alkoholfogyasztás is elősegítheti kifejlődését.
A hipoglikémia főbb tünetei:
A kezdeti tünetek a szimpatikus idegrendszer vészreakciójaként lépnek fel:
- éhségérzet,
- száj körüli és nyelvzsibbadás,
- verejtékezés,
- szapora pulzus,
- izgatottság,
- remegés.
A súlyosabb tünetek az agy glukózzal való elégtelen ellátottságára vezethetők vissza:
- a koncentrációs készség csökkenése,
- a reflexidő megnyúlása,
- gyengeség,
- végül eszméletvesztés, fokozott görcskészséggel rendelkező egyéneknél végtaggörcsök.
A hipoglikémia lehetséges okai:
- gyógyszer vagy inzulin túladagolása,
- a kívántnál ritkább étkezés (ill. étkezés kihagyása),
- fokozott fizikai aktivitás,
- hasmenés
- alkoholfogyasztás
- menstruáció, időjárásváltozás
Mi a teendő hipoglikémia esetén?
Enyhe esetben a cukorbetegnek azonnal cukrot, lehetőleg 10−15 g-nyi szőlőcukor (glukóz) tablettát – lehetőleg vízzel − célszerű magához venni. Csupán ennek hiányában fogyasszon répacukrot (szaharózt), ezt is elsősorban oldatban, mint amilyen az üdítőital. A szaharóznak ugyanis előbb le kell bomlania glukózzá és fruktózzá, azaz szőlőcukorrá és gyümölcscukorrá, és akkor is csak a glukóz- (szőlőcukor-) komponens emeli a vércukrot. Ezzel szemben a tiszta szőlőcukor azonnal felszívódik.
Ezt követően viszont célszerű keményítőtartalmú táplálékot is (kenyér, zsemle, burgonya, tészta stb.) fogyasztani, hogy a hipoglikémia ne térjen vissza. Semmi esetben nem célszerű csokoládét, fagylaltot, vajkrémes süteményt adni hipoglikémiában, mert ezek meglehetősen lassan emelik a vércukrot.
Súlyos esetben, vagyis a zavart, a nyelni képtelen, vagy eszméletlen cukorbetegnél tilos az etetést, itatást erőltetni! Ilyenkor csak az intramuszkuláris (izomba fecskendezett) glucagon injekció vagy az intravénás (vénába fecskendezett) glukózbevitel jöhet szóba.